הדפסה

דר.נעמי מן

מושג הלא מודע של פרויד הוא מושג דינאמי. פרויד מגדיר אותו בפרק שבע בספרו פשר החלומות, בו הוא גם מתאר תופעות שונות הקשורות אל הלא מודע כמו חלומות, מעשי כשל ופליטות פה ועוד. מהם בעצם אם לא תקלות ושגיאות?  קרע, שיסוע?
לדוגמא, אדם שמתחיל לדבר ופתאום נתקעת או יוצאת לו מילה לא נכונה או שם אחר ממה שרצה לומר... שַם פרויד חיפש ומצא את הלא מודע.

לאקאן אמר כי הלא מודע מובנה כשפה. הוא מתייחס לדבריו של האנתרופולוג לוי שטראוס בספרו המחשבה הפראית, אשר כתב שלאדם בתקופת הטוטמיזם ועוד לפני שהיחסים החברתיים הבין אנושיים התבססו, היו יחסים שהוגדרו מראש וקשרים שהציע הטבע כתמיכה. הטבע נותן מסמנים (יום, לילה, שמש, ברק, רעם וכו') ואלו מסדרים את הקשרים האנושיים. בטבע יש מסמנים שונים באזורים שונים, למשל מקום טרופי שונה במסמניו וממקום מושלג. אך בימינו, אומר לאקאן, זוהי הבלשנות שעוסקת בשילוב ספונטאני של מסמנים, והיא זו שנותנת את המבנה ובונה את הסטאטוס של הלא מודע.

הבלשנות מבטיחה שבמונח הלא מודע יהיה משהו שניתן יהיה לתאר, להגיע אליו, משהו שאפשר יהיה להתייחס אליו כאובייקט.

לאקאן אומר שהלא מודע הפרוידיאני והמושג של הלא מודע שלו הם שונים ואז מתחיל לדבר על המושג סיבה. קודם הוא מתייחס לקאנט ולספרו מאסות על מימדים שליליים, בו הוא כותב כי הסיבה הוא מושג בלתי חדיר לניתוח, בלתי אפשרי להבנתו של האדם שתפקידה נמצאת באופן מהותי בשיסוע, בקרע מסוים. הסיבה תמיד שונה ממה שמגדיר שרשרת אירועים/ אסוציאציות/מחשבות, כלומר מחלקי השרשרת. דוגמא: הסיבה לאמירת משפט מסוים, כמו "אני רוצה ללמוד פסיכואנליזה" אינה נובעת מחוקי השפה.

כל פעם שרוצים להגדיר סיבה יש משהו שבורח לנו, דוגמא: "החיידק הוא הסיבה למחלה הזו, אך מה הסיבה לחיידק הזה..." או "הלא מודע הוא הסיבה לנוירוזות או לסימפטומים האלה, אך מה הסיבה ללא מודע?". כאן תמיד יהיה שיסוע שמביא אותנו למשהו בלתי ידוע (ממשי) או שלא ניתן לדעת עליו.

רוב הפסיכואנליטיקאים והפסיכולוגים אחרי פרויד עסקו ב"לתפור" את הקרע, את השיסוע הזה, אך לא בטוח שזה הביא להחלמה מן הנוירוזות...

לאקאן אמר שהוא יכול להכניס את החוק של המסמן של השפה אל השדה בתחום של הסיבה, במַקום של השיסוע.  לכן האמירה שלו "הלא מודע מובנה כשפה", אינה מתייחסת אל השפה עצמה, אלא אל חוקי השפה. הוא מוסיף כי מה שנוצר בשיסוע הזה, מוצג כמציאה, תגלית על ידי פרויד ונקרא בשם – לא מודע.

לאקאן אמר בכתביו האחרונים  כי התגלית של הלא מודע היא המציאה של משהו אבוד ששוב מוכן להיאבד...(כמו חלומות שכעבור זמן קצר נעלמים מזיכרוננו).

תשלום עבור פניה לטיפול

Nefeshnet Payment
Name:
Email:
alt
| + - | RTL - LTR

All photos credit to ImageBase

Contact Nefeshnet: (972) 050-5629799

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.