מאמרים

הדפסה

רשת האינטרנט פתחה שדה למידה חדש בתחום הפסיכולוגיה
המטפלים חוקרים גישות לשימוש בסביבה הוירטואלית וברשת כדי לעזור למטופלים.

כיום רווחת הגישה המסורתית - טיפול פנים אל פנים, ולציבור (הן המטפלים והן המטופלים) חסר ידע על יתרונות הטיפול באמצעות הרשת.
אחד היתרונות, לדוגמא, הוא האפשרות שניתנת בידי אנשים שאין להם יכולת להיפגש עם מטפל באופן אישי (עקב סיבות כמו: מרחקים, נכות, סגנון חיים, שעות עבודה, וכו'), לקבל בכל זאת יעוץ/טיפול.

כיצד יש להתייחס לטיפול באמצעות האינטרנט ביחס למפגש פנים אל פנים?

רשת האינטרנט מציעה אפשרויות תקשורת רבות כמו: דואר אלקטרוני, צ'אט וועידות וידיאו. נתייחס לכמה יתרונות וחסרונות של אמצעים אלו, בכפוף לתכונותיהם:

דואר אלקטרוני

מאד שימושי, פופולרי וידידותי, מאופיין בהיותו אסינכרוני, טקסט כתוב, דמיוני, ובין אישי המפגש בין מטפל ומטופל אינו קורה באותו זמן. בדרך כלל יש מתיחת זמן עד היווצרות האינטראקציה. היתרונות הם בכך שאין צורך לקבוע זמן לטיפול, ושאנשים שגרים באזורי זמן שונים יכולים להיות מטופלים. אפשר לשאול ולקבל תשובות מתי שנוח, וכל אחד מהצדדים יכול לחשוב ללא לחצים של זמן. כחסרונות אפשר להצביע על כך שאין ספונטניות, ואין פגישות מוגבלות בזמן.

תקשורת כתובה: בטקסט לא רואים אותנו. דבר זה יכול לעודד אנשים להביע את עצמם בפתיחות רבה יותר. לחלק מהאנשים כתיבה היא אופן ביטוי נח והם מבטאים את עצמם טוב יותר בכתב. לגבי אלה שעבורם הטיפול הוא עדיין סטיגמה, שיחה כתובה יכולה להקל על הגישה לעולם זה. לכתיבה עצמה תכונות של ריפוי. כדי לכתוב, יש לסדר את המחשבות, אם ברצוננו שהצד השני יבין. סוגים מסוימים של טקסטים כתובים יכולים להוביל להתפתחות רגשות כלפי המטפל, החשובים לתהליך הטיפולי. כחסרונות ניתן למנות את הקושי שנוצר אצל אותם אנשים שאינם שולטים במדיום הכתוב, או באפשרות הנוצרת מהפנייה האנונימית להתייחס בחוצפה או בחוסר גבולות, שלא היו מופיעים במפגש פנים אל פנים. חיסרן נוסף הוא בכך שאין אפשרות לראות את שפת הגוף, ולשמוע את האינטונציות והפאוזות שהמטופל עושה. האינטימיות מועטה יחסית לפגישה רגילה. עם זאת, חוסר הצורך להזדהות יכול להוביל את המטופל לשתף את המטפל בבעיה שמציקה לו מהר יותר מאשר בפגישה רגילה.

כאשר נעדר המפגש הבין אישי גוברות ההזדמנויות ליצירת עולם דמיוני, ונפתחות לפני האדם אפשרויות ללבוש דמויות דמיוניות שונות, אישיות שונה, תפקידים שונים, שם שונה ועוד. המטפל יכול להשתמש בדמויות אלה בעבודתו עם המטופל. בחירת הדמות היא משמשת לכשעצמה חומר לטיפול. מצד החסרון אפשר לומר שבחירות אלו מראות על הגנות או על חוסר בשלות של המטופל, או שהמטופל מעדיף "לשחק" יותר מאשר לטפל בבעיותיו. ישנם טיפוסי אישיות שלא יגיבו טוב לאפשרות כזו. אנשים זקוקים לאנשים. הוצאת המטפל לחלוטין מהתמונה כמו בתכניות אוטומטיות הקיימות כבר ברשת יכולה להתאים אולי לצורך אבחנה או לטסטים. אולם כדי להתייחס ולפתור בעיות יותר משמעותיות ובסיסיות אין תחליף לאיש המקצוע, היושב מול המחשב, ומשתמש בו כאמצעי טיפולי.

האנונימיות היא תכונה המאפשרת לחלק מהאנשים לחוש בנוח ולהתבטא בחופשיות. אין אפשרות לזהות הבדלים של גזע, צבע או תרבות, ונוצר שוויון גדול. אולם החסרון טמון בכך שעלולות להיווצר בעיות של אתיקה. כל השיחות יכולות להישמר על ידי שני הצדדים. הכתיבה יכולה לאפשר ונטילציה והתייחסות חדשה לקונפליקטים.
באמצעות דואר אלקטרוני ניתן להיעזר ולמצוא פתרונות לבעיות, באופן אפקטיבי יותר כאשר לוקחים בחשבון שיועצים הם אנשי מקצוע המחוייבים לשמירת פרטיותו של המטופל.

יעוץ וטיפול בזמן אמת

אמצעים כגון צ'אט, תכנית טלפון או בוועידת וידיאו מאפשרים תקשורת סינכרונית (בו זמנית):
צ'אט - המשתמשים באינטרנט יכולים להתקשר בכתב, בזמן אמת, באמצעות חדרי צ'אט וירטואליים או בתכניות אחרות המיועדת לכך.
תכנית טלפון - מאפשרת שיחה בזמן אמת בשימוש מיקרופון ורמקולים.
ועידת וידיאו - האינטראקציה מתרחשת בזמן אמת בסיוע מסרטת וידיאו הממוקמת בשני הצדדים.
כל האמצעים הללו מאפשרים איכות תקשורתית גבוהה. צ'אט ושיחת טלפון יכולים להתרחש כמעט באנונימיות מלאה, אולם ועידת הוידיאו כוללת מרכיב של הזדהות אישית בחשיפת
הדמות. טיפולים באמצעים אלה סובלים ממגבלות טכניות כמו התאמה בין מראה לקול, ובמהירות תקשורת לא מספקת. מגבלות אלו עלולות לפגוע בטיפול עצמו.תשלום עבור פניה לטיפול

Nefeshnet Payment
Name:
Email:
alt
| + - | RTL - LTR

All photos credit to ImageBase

Contact Nefeshnet: (972) 050-5629799

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.